امروزه در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و همچنین در بسیاری از ایمیل‌ها و نامه‌های رسمی و غیررسمی که از طریق فضای مجازی ارسال می‌شوند، به وفور با عبارت پ.ن مواجه می‌شویم.  برای خیلی از ما این پرسش مطرح می‌شود که اصطلاح پ.ن در اینستاگرام به چه معنی است؟ اجازه دهید قبل از پاسخ به این سوال، بفهمیم پ.ن مخفف چیست و شما را با اهدافی که در ورای استفاده از آن نهفته است آشنا کنیم. سپس فارس محتوا به طور کامل به سوال بالا پاسخ می‌دهد.

پ.ن مخفف چیست؟

معنی اصطلاح پ . ن چیست ؟

پ.ن مخفف کلمۀ “پی نوشت” است. پس از پایان متن اصلی می‌آید و پس از آن امضا صورت می‌گیرد. بدین ترتیب نویسنده می‌تواند یک ایدۀ دوم یا اطلاعات اضافی که بنا به هر دلیلی امکان یا فرصت ارائۀ آن در متن اصلی نامه نبوده است را مطرح کند. البته این موضوع به زمانی برمی‌گردد که مردم به روش‌های سنتی نامه‌نگاری می‌کردند و نامه‌ها را با کمک دست یا ماشین‌های تایپ قدیمی تایپ می‌کردند و عملاً امکان ویرایش فوری نامه وجود نداشت.

بنابراین اگر موضوعی از قلم می‌افتاد، به جای دست بردن در متن اصلی یا بازنویسی کل متن، آن را در پی نوشت نامه قید می‌کردند. این متن اضافی که در قالب یک فرصت جدید در اختیار نویسنده قرار داشت، امروزه وارد فضاهای مجازی شده و در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام از آن استفاده می‌شود.

بیش تر بخوانید:  هشتگ اینستاگرام چیست؟ نحوه درست انتخاب کردن هشتگ ها

معنی پ.ن در کپشن اینستاگرام چیست؟

پ.ن همانطور که پیش تر گفتیم یعنی پی‌نوشت و نه تنها در اینستاگرام بلکه در کل فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما معنی کلمه پ.ن در فضای مجازی چیست؟ آیا با نامه‌های اداری تفاوتی دارد؟ پاسخ این سوال را در ادامه ‌می‌دهیم.

در دنیای دیجیتال، نه تنها پ.ن به حاشیه رانده نشده، بلکه به دلیل شتاب مردم در پیام نویسی و افزایش احتمال بروز خطا در پیام‌ها، می‌توان آن را اصلاح کرد. اما به دلیل فرصت کم و شتابی که امروزه بر زندگی افراد چیره شده، از آن استفاده می‌شود. امروزه بیشتر رایانه‌ها و ابزارهای پردازشی گزینه‌هایی برای ویرایش و چاپ مجدد متن دارند. اما باز هم پ.ن از جایگاه خاص خود برخوردار است. در واقع امروزه این اصطلاح بیشتر تبدیل به یک انتخاب برای ساختار بخشیدن و استایل دادن به متن  شده است.

از پی نوشت زمانی استفاده می‌شود که بنا به هر دلیلی بخشی از منظور نویسنده در متن قید نشده و از قلم افتاده است و یا نیاز به توضیح بیشتری دارد. این موضوع در ایمیل‌ها و شبکه های اجتماعی هم مصداق دارد.

معنی پ ن در کپشن اینستاگرام چیست

پی نوشت دقیقاً در خط پایانی کپشن اینستاگرام قرار می‌گیرد و پس از نوشتن عبارت “پ.ن:” (با رعایت نقطۀ بین پ و ن)، جملۀ مورد نظر نوشته می‌شود. به عبارت دیگر جمله و خود عبارت معمولا در یک سطر هستند، نه در دو سطر مجزا. در شبکه های اجتماعی دیگر مثل توییتر، واتساپ یا تلگرام، لزوماً در پایین متن اصلی نیست و می‌تواند در یک پیام جداگانه نوشته شود. این جداگانه بودن پیام اعتبار و تأکید آن را افزایش می‌دهد.

مهمترین کاربردهای پ.ن در اینستاگرام

تا اینجا به طور کامل با معنی پی‌نوشت آشنا شدیم. اما چرا با وجود امکان ادیت کپشن در اینستاگرام افراد از پ.ن استفاده می‌کنند؟ مثلا چرا متن رو تغییر نمیدهند؟ دلیل آن این است که امروزه پی‌نوشت فقط برای اضافه کردن مطلب استفاده نمی‌شود. بلکه کاربردهای بیشتری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم و تک تک موارد را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم.

بیش تر بخوانید:  منظور از کپشن در اینستا چیست به همراه نکات کپشن نویسی

 1- تأکید بیشتر بر روی موضوع مورد بحث

پی نوشت این امکان را به کاربر می‌دهد تا نکتۀ مهمی که در بدنه اصلی متن پست به آن پرداخته را بیشتر مورد تأکید قرار دهد. در واقع بیشتر نقش تعارف در زندگی روزمره ما را ایفا می‌کند. شاید خواننده تمرکز خود را بر روی کل متن پراکنده کرده و متوجه پیام اصلی آن نشده باشد. لذا ادمین یا بلاگر به بهانه آن، منظور اصلی خود را بیشتر مورد تأکید و یادآوری قرار می‌دهد.

2- افزایش صمیمیت متن

پ.ن جمله کوتاهی است که می‌تواند مضحک، خنده‌دار، پیام رسان و یا کنایه آمیز باشد. در واقع خواننده با استفاده از آن احساس رضایت می‌کند و عمق صمیمیت و دوستی که در ورای پیام نهفته بوده است بر او آشکار می‌شود.

3- اضافه کردن اطلاعات نامرتبط با متن اصلی

شاید نویسنده در متن پیام خود متوجه ایده، فکر یا پیامی شده باشد که شنیدنی است، اما ارتباطی با موضوع اصلی پیام ندارد. بدین ترتیب بدون استفاده از یک پیام نامرتبط در متن اصلی پیام، آن را به پی نوشت انتقال می‌دهد و بهانۀ استفاده از آن، پیام نامرتبط خود را به گوش خواننده می‌رساند.

4- بحث کردن با خواننده

نویسنده با یک پی‌نوشت قاطع و جدی می‌تواند، سخن پایانی خود را به صورت کوتاه یا طولانی به خواننده القا کند؛ بدون آن که باعث دلخوری او شود. در واقع این امکان را به نویسنده می‌دهد که در قالب یک یا دو سطر و به شکل کاملاً تاثیر گذار، حرف پایانی و فصل الخطاب را بزند و موضوع بحث را تمام کند. در این صورت جمله‌های این قسمت به روشن‌ترین و واضح‌ترین شکل ممکن نوشته می‌شوند و هر گونه ابهامی مبنی بر جدی نبودن یا شوخی بودن متن نویسنده را برطرف می‌سازد.

5- به فکر وا داشتن خواننده

گاهی اوقات پ.ن بهانه‌ای می‌شود تا دنبال کنندگان پیج با تأمل و اندیشۀ بیشتری بر روی پیام‌هایی که دریافت کرده، فکر کند و در واقع وی را به همان هدف و مکانی برساند که نویسنده پیام از او انتظار داشته است.

6- بیان احساسات

پی نوشت می‌تواند احساسات ژرف گویندۀ پیام را به خواننده آن انتقال دهد. در واقع هر چه پیام جنبۀ احساسی و عاطفی بیشتری داشته باشد و به پیام‌های دوستانه و عاشقانه نزدیک‌تر باشد از برجستگی بیشتری برخوردار خواهد بود.

7- واداشتن خواننده به انجام یک کار مشخص

بهره‌ برداری از این نوشته به عنوان ابزاری برای فراخوان خواننده به انجام یک کار یا حضور در یک پویش تبلیغاتی یکی از موارد بسیار پرکاربرد به حساب می‌آید. به عنوان مثال نویسندۀ پیام می‌تواند با آن، خواننده پیام را به شرکت در یک فستیوال یا مسابقه، اشتراک گذاری نظر، لایک کردن، فالو کردن و یا هر فراخوان دیگری ترغیب کند.

بیش تر بخوانید:  معرفی ابزارهای تولید محتوا در اینستاگرام

سوالات متداول

اصطلاح پ.ن به چه معنی است؟

پ.ن مخفف کلمه پی‌نوشت هست. که هم در نامه‌های اداری و هم در شبکه های اجتماعی در پایان متن اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پ.ن در کپشن اینستاگرام چیست؟

نوشتن پ.ن یک فرصت برای ایجاد صمیمت بیشتر با فالوورهایتان است. هم می‌توانید بعدها مطلب جدیدی اضافه کنید.هم می‌توانید احساسات خود را به لحنی متفاوت از متن اصلی بیان کنید. سوال و یا چالشی مرتبط با کپشن اصلی قرار دهید و فالوور را ترغیب کنید که با شما تعامل بیشتری داشته باشد. و اقدامات دیگری که در مقاله کامل شرح داده ایم.

سخن پایانی

در تمام مقاله سعی داشتیم به سوال؛  پ.ن در اینستاگرام یعنی چه؟ پاسخ دهیم.  به طورخلاصه باید بگویم این اصطلاح یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده در نگارش پیام در دنیای دیجیتال است. این عبارت به تبعیت از نامه‌های سنتی و قدیمی، می‌تواند مکمل پیام اصلی و حاوی بخشی از مأموریت و رسالتی باشد که نویسنده بنا به هر دلیل امکان یا تمایلی به نوشتن صریح در متن اصلی پیام ندارد.

با پی نوشت می‌توانید مطلب فراموش شده خود را بدون ادیت متن اصلی بنویسید. یا یک ارتباط صمیمی با کاربران خود ایجاد کنید، از احساسات خود بگویید، سوال طرح کنید و آنها را به چالش بکشید . البته لازم به ذکر است ایجاد این ارتباط و صمیمیت با کاربر، نیازمند تولید محتوا قوی هست.  اگر در تولید محتوا نیاز به آموزش دارید حتما یک نگاهی به بخش آموزش تولید محتوا ما بیندازید.

5/5 - (2 امتیاز)