نوشتن عنوان جذاب و مناسب، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ایجاد یک محتواست. هنگامی که تصمیم می‌گیرید برای موضوعی یک مقاله بنویسید، قبل از هرچیز باید عنوانی برای آن انتخاب کنید. برای نوشتن انواع مقالات علمی، پژوهشی و یا هر مقاله دیگر انتخاب عنوان جذاب یکی از مهمترین و دشوارترین مراحل تولید محتوا است.

 البته این بدان معنا نیست که متن مقاله از اهمیت کمتری برخوردار است. بلکه باید به سایر قسمت‌های آن از جمله زیر عنوان‌ها و نوشتن چکیده توجه کنید. در این مقاله به طور کامل درباره نحوه انتخاب بهترین و جذاب ترین عنوان صحبت می کنیم و در ضمن به شما یاد می دهیم چگونه می توانید مقالات معمولی خود را به مقاللات جذاب تبدیل کنید. با ماه همراه باشید. 

چرا نوشتن عنوان جذاب اهمیت دارد؟

نحوه نگارش مقالات امری دشوار و مهم است و بیان‌گر تسلط فرد نویسنده بر موضوع مقاله است. بنابراین انتخاب و نوشتن عنوان جذاب و مناسب برای مقاله از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع عنوان مقاله اولین چیزی است که در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد، به همین خاطر باید بتواند نظر افراد را به خود جلب کند تا محتوای مقاله شما را بخوانند. 

 در ادامه سعی کردیم نکاتی را برای نوشتن عنوان‌های مناسب و جذاب بیان کنیم.

چگونه برای مقالات خود عناوین جذاب و مناسب بنویسیم؟

بسیاری از افراد زمان زیادی را برای پیدا کردن پاسخ سوالاتشان در اینترنت صرف می‌کنند. بنابراین برای اینکه بتوانید کاربران اینترنت را به مشتری و مخاطب خود تبدیل کنید، بهتر است محتوایی ایجاد کنید که نیازهای مخاطبانتان را در برگیرد.

در ابتدای نوشتن مقاله مشخص کنید که محتوایی که قرار است تولید شود چه مشکلی از مخاطب را حل می کند. بعد از آن عنوانی را برای مقاله خود انتخاب کنید که به مخاطب این حس القا شود با خواندن مقاله راه حلی برای مشکل او پیدا خواهد شد.

پس توجه داشته باشید قبل از هرچیزی باید موضوع مناسبی را برای مقاله خود انتخاب نمایید تا کاربر به خواندن آن ترغیب شود؛ سپس عنوانی جذاب به مقاله خود اختصاص دهید. در واقع نوشتن عنوان مناسب خود یک مهارت محسوب می شود و تنها داشتن یک ایده خلاقانه برای نوشتن متن محتوا کافی نیست. 

بلکه عنوان مقاله هم باید جالب و تاثیرگذار باشد. اکثر افراد مطالبی را دنبال می کنند که عناوین جذاب‌تری داشته باشد. هر چه عنوانی که انتخاب می‌کنید برای مخاطب جدید تر و غافلگیرکننده تر باشد و همچنین حس کنجکاوی او را برانگیزد، مخاطب بیشتر مشتاق به ادامه خواندن متن مقاله می شود.

 هیچ وقت یک عنوان تکراری و خسته کننده برای مخاطب جذابیتی ندارد و به احتمال خیلی زیاد به راحتی از آن گذر می کند.

چگونه برای مقالات خود عناوین جذاب و مناسب بنویسیم؟

نکاتی برای نوشتن عنوان های مناسب و جذاب

برای اینکه بتوانید عنوان جذاب و گیرا بنویسید، نیاز دارید که یک سری نکات را رعایت کنید. در زیر به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

 • نوشتن عنوان خاص برای مقاله

سعی کنید عنوانی که برای مقاله خود انتخاب میکنید خاص و منحصر به فرد باشد. از کلی گویی بپرهیزید و از کلماتی استفاده کنید که کاملا برای کاربر قابل درک باشد. هرچه مخاطب با عنوانی که شما برای مقاله خود انتخاب کرده‌‌اید بیشتر ارتباط برقرار کند، به خواندن ادامه مقاله نیز بیشتر مشتاق می‌شود.

 پس فکر نکنید هر چه از کلمات سنگین و عجیب غریب‌تر استفاده عنوان جذاب‌تری خواهید داشت. بلکه به دلیل غیر قابل فهم بودن آن، کاربر تمایلی به خواندن مقاله پیدا نخواهد کرد.   

 • نوشتن عناوین کوتاه

توجه داشته باشید کلماتی که برای عناوین مقاله خود انتخاب می‌کنید کوتاه و مختصر باشد. از کلماتی کاملا روشن، بدون ابهام و جذاب استفاده نمایید. معمولا در عنوان باید تعداد کلمات بین 8 تا 12 کلمه باشد. عناوینی که دارای بیش از 20 کلمه و یا کمتر از 2 یا 3 کلمه باشند جزء عناوین ضعیف به حساب می آیند.

 • استفاده از عنوان سوالی

یکی از راه‌های نوشتن عنوان جذاب استفاده از عنوان‌های سوالی است. این کار موجب تحریک حس کنجکاوی کاربر می‌شود و باعث می‌شود که برای مطلع شدن از متن محتوا آن را مطالعه کند و یا حتی آن را با دوستانش به اشتراک بگذارد.

بیش تر بخوانید:  نحوه محاسبه اینگیجمنت ریت (Engagement Rate)

 بنابراین سعی کنید از عنوان ‌های سوالی در مقاله خود استفاده نمایید. زیرا در عنوان‌های سوالی در واقع همان سؤال‌هایی هستند که مخاطب به دنبال آن در موتور جستجو آمده است.

استفاده از عنوان سوالی

 کاربر با دیدن عنوان سوالی مقاله حس می‌کند با خواندن این مقاله حتما به جواب خود می‌رسد. توجه داشته باشید پاسخ سوال حتما باید در متن محتوا وجود داشته باشد. چرا که اگر مخاطب با خواندن مقاله به جواب خود نرسد، دیگر به سایت و محتواهای شما اعتماد نخواهد کرد.

 • استفاده از عنوان خیره کننده

از عنوان‌های خیره کننده و جذاب برای عنوان‌های خود استفاده کنید؛ زیرا عنوان خیره کننده کاربران را ترغیب به خواندن هر مطلبی می‌کند. منظور از استفاده از عنوان خیره کننده این است که عنوان‌هایی به کار ببرید که باورش برای کاربر سخت باشد و یا اصلا فکرش را نکند که چنین چیزی امکان پذیر خواهد بود.

استفاده از عنوان خیره کننده

مانند این سوال:چگونه تولید محتوا کنیم؟” استفاده از عنوان‌های خیره کننده به این معنا نیست که دروغ بگویید. تنها کافی است کلماتی استفاده کنید که به کاربر شوک وارد کند و او را ترغیب به خواندن ادامه مقاله کند.

 • استفاده از عبارت “بیشتر بدانید”

کاربران همیشه به دنبال بیشتر دانستن در مورد موضوعات مختلف هستند. بنابراین یکی از مواردی که می‌تواند عنوان شما در نظر مخاطب جذاب کند، این است که از عبارت بیشتر بدانید استفاده کنید و آنها را دعوت به بیشتر دانستن از یک موضوع کنید.

بدون شک اگر مخاطبانتان بدانند با خواندن مقاله شما چیزی به دانش و اطلاعات آن ها اضافه می‌شود، حتما راغب خواهند بود که ادامه مقاله را بخوانند. به طور مثال، درباره بازاریابی محتوا بیشتر بدانید.

استفاده از عبارت "بیشتر بدانید"

 • استفاده از عنوان در قالب انجام دادن کاری

یکی از راه‌های نوشتن عنوان جذاب، استفاده از عنوان در قالب انجام دادن کاری است. سعی کنید در عنوان‌های خود روش انجام دادن کاری را به مخاطبانتان آموزش دهید. در واقع به آنها آموزش دهید که چگونه کاری را به درستی انجام دهند.

کاربران زیادی هستند که علاقه‌مند به یادگیری هستند البته این ویژگی است که ذاتا در تمامی انسان‌ها وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید از این مورد برای انتخاب عنوان جذاب برای مقاله های خود استفاده نمایید. به طور مثال، بنویسید چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

 • استفاده از عنوان در جهت جلوگیری از بروز مشکل

گاهی اوقات نوشتن عنوان جذاب به منزله حل مشکل کاربر است. استفاده از عنوان‌هایی که موجب جلوگیری از به وجود آمدن مشکلی می‌شوند. ممکن است برخی افراد از مشکلاتی که در محیط اطرافشان وجود دارند بی‌ اطلاع باشند و یا شاید از آنها با خبرند اما راه حلی برای جلوگیری از بروز مشکلات نداشته باشند و ندانند چگونه با آن برخورد کنند. مثلاً: چه کار کنیم که در اینستاگرام بلاک نشویم؟

بیش تر بخوانید:  بهترین ایده های تولید محتوا

این عبارتی است که شاید خیلی از افراد مطلع نباشند که اینستاگرام ممکن است با توجه به رفتار کاربری فرد آنها را بلاک کند و یا می‌دانند که اینستاگرام گاهی اوقات کاربر را بلاک میکند ولی نمی‌دانند چگونه جلوی چنین مشکلی را بگیرند.

 • استفاده از اعداد در عنوان (ترجیحا اعداد فرد)

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده به کار بردن اعداد در عنوان‌ها موجب افزایش 73 درصدی تعامل کاربر با محتوا و همچنین اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی می‌شود. در واقع اعداد موجب می‌شوند کاربر بیشتر ترغیب به خواندن مطلب شود و به گفته Debra Jason مغز به اعداد بسیار علاقه‌مند است و از آنها استقبال می‌کند.

همچنین طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان بازاریابی محتوا، مغز انسان به اعداد فرد بیشتر از اعداد زوج واکنش نشان می‌دهد و به آنها بیشتر اعتقاد و باور دارد. براساس همین تحقیقات، اعداد فرد بیشتر به کاربران برای هضم و درک اطلاعات کمک می‌کند و موجب می‌شود تا به آسانی مفاهیم و اطلاعات را به خاطر بیاورند. مثلا: 11 نکته برای نوشتن عنوان جذاب.

 • استفاده از صفات عالی

حتما تا به حال در مورد صفات عالی شنیده‌اید. در واقع صفات عالی، صفاتی هستند که برتری یک موضوع را نسبت به سایر موضوعات بیان می‌کنند. صفاتی مانند: جدیدترین، عالی‌ترین، پربازدیدترین، بزرگ‌ترین، برترین، بهترین و …از جمله صفات برتری هستند که موجب جذابیت عنوان می‌شوند. بهتر است در ابتدای مقالات خود از این واژه ها استفاده کنید تاثیرگذاری آن را به طور روشن و واضح مشاهده کنید.

 • استفاده از کلمات منفی برای برجسته کردن عنوان

شاید تعجب کنید ولی استفاده از کلمات منفی در نوشتن عنوان جذاب نقش دارد. اصلا نیاز نیست همیشه مانند بقیه عمل کنید برخی اوقات با متفاوت عمل کردن نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر در مورد موضوعی نظر مخالف دارید آن را در عنوان مطرح کنید و یا اگر در موضوعی 2 بعد مثبت و منفی وجود دارد، بعد منفی آن را پر رنگ تر کنید.

این روش در واقع بازی با واژه ها است. در حین نوشتن در مورد ویژگی‌های مثبت موضوعی، ویژگی‌های منفی آن را نیز بیان کنید و بیشتر در مورد آن توضیح دهید تا مخاطب ترغیب شود مقاله شما را مطالعه کند.

روش های تبدیل موضوع معمولی به نوشته جذاب

خیلی از افراد دارای محتواهایی در سایت خود هستند که قبلا منتشر شده اند و اکنون می خواهند آن ها را به یک نوشته جذاب تبدیل می کنند تا کاربران بیش تری محتوا های شان را مطالعه کنند. در ادامه به شما راه ها و روش هایی را پیشنهاد می دهیم که قطعا به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید این کار را انجام دهید.

 • اولین کاری که باید انجام دهید این است که لینک محتوای خود را در گوگل سرچ کنسول بزنید و ببینید که کاربران بیش تر چه کلمات و موضوعاتی را سرچ می کنند. در واقع شما متوجه می شوید، با چه کلماتی بیش تر در گوگل به کاربران نمایش داده می شوید. پس از اینکه این موضوعات را استخراج کردید ببینید آیا درباره آن ها در متن صحبت کردید یا خیر. اگر صحبت نکردید یک عنوان جدید با آن موضوع ایجاد کنید و یک محتوای خوب برای آن بنویسید. با این کار شما یک محتوای جذاب را در اختیار کاربران خود قرار می دهید. شما می توانید مقاله آموزش تولید محتوا در فارس محتوا را مطالعه کنید و ببینید چطور محتوای این بخش ها را بنویسید.
 • کار بعدی این است که سعی کنید کلماتی را که کاربران سرچ می کنند، در تایتل و h1 و دیسکریپشن خود به کار ببرید تا به محض دیدن آن در نتایج جست و جو بر روی سایت شما کلیک کنند. برای نوشتن عنوان جذاب، بخش قبلی را با دقت مطالعه کنید.
 • سعی کنید از اینفوگرافی های یونیک در محتوای خود استفاده کنید و حتی اگر لازم است ویدئویی را نیز در آن قرار دهید تا کاربران بیش تر با صفحه شما ارتباط برقرار کنند. اگر خودتان این کار را بلد نیستید می توانید وارد لندینگ خدمات تولید اینفوگرافیک فارس محتوا شوید و با کارشناسان ما صحبت کنید. ما ایده ها و راه حل های خوبی را به شما پیشنهاد می دهیم.
 • از شماره گذاری و بولت در محتوای خود استفاده کنید و سعی کنید ساختار و نظم مشخصی در محتوای شما وجود داشته باشد و کاربر برای مطالعه گیج و سردرگم نشود.
 • هر ماه یکبار مجددا عنوان مقاله را در گوگل سرچ کنید و همچنین سرچ کنسول را چک کنید و ببینید چه بخش های دیگری را کاربر نیاز دارد و مجددا محتوای خود را تکمیل تر کنید.
بیش تر بخوانید:  نکات مهم درباره امنیت اینستاگرام و راه های افزایش آن و جلوگیری از هک

سوالات متداول

چگونه بهترین عنوان برای مقاله انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین عنوان باید متنی جذاب و منحصر به فرد را انتخاب کنید به گونه ای که کاربر را برای خواندن جذب کند. در این مقاله 10 مورد برای داشتن بهترین عنوان را توضیح می دهیم.

یکی از روش های تبدیل موضوع معمولی به نوشته جذاب چیست؟

یکی از این روش ها این است که اول ببینید کاربر هدفش از سرچ این موضوع چیست و سپس مجددا محتوای خود را بازنویسی کنید. در این مقاله به طور کامل مراحل این کار را برای شما توضیح دادیم.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد انتخاب عنوان جذاب یکی از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های یک مقاله است. بنابراین حتما در هنگام نوشتن عنوان جذاب باید به نکاتی که ذکر شد، توجه کنید تا عنوانی جذاب را برای موضوع خود انتخاب کنید و مخاطبان بیشتری را به سمت خود و سایتتان جلب کنید. هرچه اعتماد مخاطبان به شما بیشتر شود و تعداد نرخ کلیک تان بیشتر شود می‌تواند به سئو سایت شما نیز کمک کند و موتور جستجو گوگل جایگاه بهتری را به سایت شما اختصاص دهد.

در آخر ممنونیم از اینکه تا انتهای مقاله همراه فارس محتوا بودید و خوشحال می‌شویم اگر نظر یا پرسشی در رابطه با این موضوع دارید، در قسمت نظرات بیان کنید.

 

آیا به دنبال نویسندگان حرفه ای برای تولید محتوا هستید؟

فارس محتوا دارای بیست سال سابقه در زمینه خدمات تولید محتوا است و می تواند محتواهایی جذاب و منحصر به فرد را برای کسب و کارتان تولید کند. برای دریافت اطلاعات بیش تر وارد لینک زیر شوید.

سفارش تولید محتواهزینه تولید محتوا
4.2/5 - (4 امتیاز)

Privacy Preference Center