تولید محتوای با کیفیت بسیار اهمیت دارد. چرا که یک محتوای بی‌کیفیت و یا متوسط در هر زمینه‌ای که باشد تنها وقت و انرژی شما را خواهد گرفت و از آن بدتر وقت مخاطبان شما را تلف خواهد کرد. دقت داشته باشید تولید محتوای با کیفیت بیش از هر چیزی مخاطب را به سوی سایت و محصولاتتان جذب می‌کند.

هستند افرادی که تا به حال در زمینه وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوا فعالیت‌های متعددی را انجام داده‌اند ولی به نتیجه چشمگیری نرسیده‌اند. زمانی که فرایند کار آنها را بررسی کنید متوجه خواهید شد که محتواهایی که تولید کرده‌اند اصلا حرفه‌ای نبوده و کیفیت لازم را ندارد.

در محتوای تولید شده آنها مشکلاتی وجود دارد که مخاطبان ترغیب به خواندن ادامه مطلب می‌شوند و همچنین از دیگر قسمت‌های سایت دیدن نخواهند کرد که در نهایت کسب و کار آنها از هدف اصلی خود دور خواهد شد. با تولید محتوای با کیفیت و جذاب علاوه بر جذب مخاطب می‌توانید سئو سایت خود را بهبود دهید و در آینده‌ای نزدیک به اهدافی که برای کسب و کارتان مدنظر دارید دست پیدا کنید.

در این مقاله، شرکت فارس محتوا به طور کامل تمامی نکات لازم برای تهیه یک محتوای ارزشمند را به شما آموزش می دهد. به در نظر گرفتن تمامی این موارد می توانید یک محتوای با کیفیت و ارزشمند را تولید کنید. در صورتی که هرگونه سوالی داشتید می توانید از تیم فارس محتوا با سابقه درخشان در زمینه خدمات تولید محتوا بپرسید.

منظور از محتوای با کیفیت چیست؟

نوشتن محتوای خوب و ارزشمند می‌تواند یک انتخاب باشد. شما می‌توانید انتخاب کنید که با صرف کمی زمان و دقت، یک محتوای با کیفیت تولید کنید و برند تجاری موفقی داشته باشید و یا می توانید روش راحت‌تری را انتخاب نمایید و محتوایی ضعیف و بی ارزش ایجاد کنید.

اما این راه، شما را به جایی نخواهد رساند و تنها وقت، انرژی و منابع‌تان را تلف کرده‌اید. برای بازاریابی محتوا که در نهایت موجب ارتقا رتبه سایت و همچنین افزایش ترافیک سایت می‌شود، در درجه اول نیاز به یک محتوای با کیفیت برای وبلاگ یا سایت خود دارید.

منظور از محتوای با کیفیت چیست؟

در واقع اگر یک محتوای مفید و متمایز ایجاد کنید، موتورهای جستجو به وب سایت شما کمک می‌کنند تا در نتایج جستجو بیشتر دیده شود. در عوض اگر از محتوای کپی و تکراری استفاده کنید، گوگل متوجه شده و سایتتان را جریمه میکند. 

بنابراین تولید محتوای با کیفیت علاوه بر اینکه باعث می‌شود کاربران به سایت شما علاقه‌مند شوند، موجب می‌شود رتبه سایت شما نیز جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهد. شاید ایجاد یک محتوا ساده به نظر برسد، ولی همین روش به ظاهر ساده می‌تواند روی کسب و کار و تجارت شما تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

توجه داشته باشید تداوم در حفظ کیفیت محتوا یکی از فاکتورهای ضروری در ایجاد محتوای با کیفیت است. از آنجایی که انجام تولید محتوا از مهمترین ارکان برنامه محتوایی در هر کسب و کاری محسوب می شود، بنابراین هر کسب و کاری برای موفق شدن نیاز به به تولید محتوای باکیفیت، به روز، بهینه شده و منظم دارد.

توجه داشته باشید که علاوه بر کیفیت، شما باید بر روی سئو محتوا نیز تمرکز کنید تا بتوانید رتبه‌های بهتری کسب کنید. امکان دارد شما برای سایت‌های مختلف با موضوعات متفاوت همچون انواع کسب و کارها، سرگرمی، شخصی و … محتوا تولید کنید ولی نکته مهم این است که این کار را به بهترین نحو انجام دهید.

بیش تر بخوانید:  آموزش تولید محتوا

چرا به محتوای با کیفیت نیاز داریم؟

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که اصلا چرا به تولید محتوا نیاز داریم؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم شما برای اینکه با مخاطبان و مشتریان خود در ارتباط باشید، باید به آنها محتوایی ارائه دهید که از طریق آن بتوانند با محصولات، خدمات و برندتان آشنا شوند.

چرا به محتوای با کیفیت نیاز داریم؟

این امر تنها با تولید محتوای با کیفیت امکان پذیر خواهد بود. دقت داشته باشید این کار فقط با یک تولید محتوای متنی میسر نخواهد شد؛ بلکه انواع محتوا به شرطی که با کیفیت باشد به شما کمک می‌کند. استراتژی تولید محتوا تنها برای کسب و کارها دارای اهمیت نیست؛ بلکه برای رساندن حرفتان به گوش مخاطبانتان نیز باید آن را در قالب یک نوع محتوا به آنها ارائه دهید.

شاید تصور کنید تولید محتوا با گسترش دنیای وب و اینترنت کاری جدید و به روز است. اما باید بگوییم که اصلا اینطور نیست. چرا که تولید محتوا در زمان های خیلی دورتر از آن چیزی که فکرش را هم بکنید وجود داشته است.

در طول تاریخ افراد به کمک تولید محتوا توانسته اند کارهای بسیار بزرگ را انجام دهند. شاید در آن زمان ابزاری مثل اینترنت و سایت به ذهن کسی هم خطور نکرده بود، ولی همیشه راهی برای ایجاد محتوا وجود داشته است. از محتواهای تصویری مانند نقاشی گرفته تا متن‌ها، کتاب‌ها و سخنرانی‌ها که همه این موارد، هر کدام به نوعی محتواهایی بودند که افراد به مخاطبان خود ارائه می‌دادند.

در واقع، با تولید محتوای با کیفیت به ذهن مخاطب وارد خواهید شد و با استمرار آن برندتان را در ذهن آنها ثبت خواهید کرد. پس اگر قصد دارید حرفتان شنیده شود، محصولاتتان دیده شود و برندتان معرفی شود باید تولید محتوا کنید. تولید محتوای با کیفیت در ارتباط با کسب و کار و هدفتان به گونه ای که مخاطب را ترغیب کند شما را دنبال کند.

بیش تر بخوانید:  محتوای وایرال یا محتوای ویروسی چیست؟

13 نکته برای تولید محتوای با کیفیت

همانطور که گفته شد، محتوایی ارزشمند است که دقیق و با کیفیت تولید شود. ما در این مقاله نکاتی را برای تولید محتوای با کیفیت شرح خواهیم داد، پس در ادامه ما را همراهی کنید.

 نکته برای تولید محتوای با کیفیت

1- تولید محتوای خاص و منحصر به فرد

تولید محتوای غیر کپی و خاص موجب می‌شود سایت شما بیشتر دیده شود. ولی کپی کردن محتوا از دیگر سایت‌ها باعث جریمه شدنتان از طرف موتور جستجو گوگل می شود که سئو سایت را به خطر می‌اندازد و تاثیر منفی بر روی سایت شما خواهد گذاشت.

تولید محتوای خاص و منحصر به فرد

 به عنوان مثال، Mahalo سایتی بود که هرروز به طور مداوم با محتوای جدید به روز می‌شد. اما محتواهایی که در سایت قرار داده میشد، منحصر به فرد نبود و از سایت‌های دیگر کپی شده بود. پس از مدتی گوگل این سایت را جریمه کرد.

از آن به بعد، سایت Mahalo مجبور شد روند کار خود را تغییر دهد. قبل از معرفی الگوریتم پاندا سایت‌های زیادی وجود داشتند که محتواهای کپی در سایت خود قرار می‌دادند اما پس از معرفی این الگوریتم روند تغییر کرد و تمامی این سایت‌ها دچار جریمه سنگین گوگل شدند.

در واقع محتوایی خاص است که برگرفته از افکار و ایده‌های شما باشد. بازنویسی یک محتوا و به کاربردن مفاهیم مشابه محتواهای دیگر سایت ها خاص به حساب نمی‌آید. اگر چنین محتوایی انتشار پیدا کند، هیچ کس به آن لینک نمی‌دهد. در صورتی که شما برای شناخته شدن و بهبود رتبه سایت به این مورد نیاز دارید. چیزی که همه وبمسترها آن را میدانند این است که ما باید محتوای زیاد و با کیفیت تولید کنیم.

 اما چگونه می‌توان این کار را به راحتی انجام داد؟

 کافیست همیشه دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

 1. اگر محتوای کپی در سایت قرار دهید، در واقع چیزی را دریافت کرده اید که دیگر قدرت و تاثیری ندارد.
 2. با محتوای کپی چیزی برای گفتن نخواهید داشت و به جای جذب مخاطب آن را از خود دور خواهید کرد.

پس در روند تولید محتوا با کیفیت حتما این دو نکته را در نظر بگیرید چرا که محتوای باکیفیت موجب افزایش درآمد سالیانه شما خواهد شد. 

2- تعیین ساختار کلی محتوا

همیشه قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، یک ساختار مشخص را از طریق سرچ موضوع مورد نظرتان و آنالیز سایت هایی که در صفحه اول قرار دارند، تعیین کنید. شما باید سعی کنید، نسبت به همه سایت هایی که درباره این موضوع نوشته اند، محتوای کامل تر و درست تری را برای کاربران تان بنویسید. با این کار قطعا بازدیدکنندگان محتوای شما را برای مطالعه انتخاب می کنند و از این طریق امتیاز مثبتی را خواهید گرفت. البته این به این معنا نیست که محتوایی طولانی بنویسید. شما باید آنچه را که کاربر به دنبال پاسخش است را در اختیارش قرار دهید.

علاوه بر این، با تعیین ساختار محتوا کار نوشتن برای شما راحت تر است و گیج و سردرگم نیستید که چه موضوعی را توضیح داده اید و چه موضوعی را توضیح نداده اید. در نتیجه، قادر خواهید بود در کمترین زمان ممکن بهترین محتوا را بنویسید.

3- تمرکز روی ایجاد تیتر محتوا

انتخاب یک تیتر خوب و جذاب مخاطب را وادار به دنبال کردن محتوای شما خواهد کرد. هرچه تیتر محتوا جذاب‌تر باشد، مخاطب بیشتری را جذب می‌کنید. زیرا تیترها اولین چیزی هستند که مخاطبان آن را می‌بینند و براساس آن تصمیم می‌گیرند که آیا مقاله شما را بخوانند یا خیر.

انتخاب مناسب کلمات کلیدی

 به این آمار جالب از سایت معروف Copy blogger توجه کنید:

طبق آمار این سایت، 80 درصد مخاطبان تیتر محتواهای شما را می‌خوانند ولی فقط 20 درصد آنها محتوا را کامل مطالعه می‌کنند.

به همین خاطر است که انتخاب تیتر محتوا نیز به اندازه خود محتوا اهمیت دارد. پس حتما برای ایجاد تیترهای خود زمان بگذارید. بهترین کار این است که چندین تیتر برای محتوای خود انتخاب کنید و از بین آنها بهترین و جذاب‌ترین تیتر را برای محتوا قرار دهید.

بیش تر بخوانید:  نکاتی برای نوشتن عنوان جذاب و متناسب

4- محتوای با کیفیت کاربردی است

یکی از ویژگی‌های تولید محتوای با کیفیت، این است که به مخاطب یاد بدهد که چگونه اطلاعاتی را که در اختیارش قرار داده اید، به کار بگیرد. با این کار نه تنها موجب تخریب مخاطب نخواهید شد، بلکه با احترام این اطمینان را به آن می دهید که چگونه از منابعی که در اختیار دارد استفاده کند.

زمان ایجاد یک محتوا، تمامی راهنمایی های لازم را به مخاطب ارائه دهید، در این صورت می توانید ایده های نو و جالبی را به کاربران خود دهید.

آیا تا به حال در مورد این فکر کرده اید که چرا مخاطبان مقاله‌های غیر داستانی را بیشتر می‌خوانند؟ زیرا مطالب غیر داستانی بیشتر به یادگیری آنها کمک خواهد کرد. بنابراین محتوایی ایجاد کنید که  بتوانید علاوه بر بهبود سایت به یادگیری کاربران‌تان کمک کند.

5- تولید محتوا با قابلیت پاسخ دادن به کاربران

امروزه درصد زیادی از مردم جامعه برای یافتن پاسخ سوالات خود، به سراغ موتور جستجو گوگل می‌روند تا اطلاعاتی در مورد سوال یا مشکلشان پیدا کنند. هدف نهایی گوگل نیز ارائه مجموعه ای از جواب‌ها برای بالا بردن اطلاعات کاربران است که تا به حال هم در این زمینه به خوبی عمل کرده است.

زمانی که یک سؤال از گوگل می‌پرسید، خواهید دید که عکس‌ها، لینک‌ها، ویدئو و مکان‌ها، خیلی سریع برایتان نمایش داده می‌شود. به طور کلی، هر کاربری که از موتور جستجو استفاده می‌کند به دنبال پیدا کردن جواب سوال خود است و کار موتور جستجو هم این است که پاسخ را به کاربر ارائه دهد.

 باید به نکته نیز توجه کنید که کاربر تنها به دنبال جواب نیست؛ بلکه هدفش دریافت پاسخی سریع و درست است. بنابراین توصیه می‌کنیم به گونه ای تولید محتوا کنید که مخاطبان به راحتی بتوانند به جواب خود برسند.

تولید محتوا با قابلیت پاسخ دادن به کاربران

6- ارائه اطلاعات درست و دقیق در محتوا

در نظر بگیرید یک محتوا برای سایت خود تولید می کنید و هزاران کاربر آن را می خوانند. بعد از آن توسط همان کاربران مشخص می شود اطلاعاتی که در محتوا به کار برده اید، غلط و اشتباه است.

 نوشتن اطلاعات نادرست میتواند تا حد زیادی به اعتبار شرکت یا شهرت شخصی شما صدمه بزند. به یاد داشته باشید محتوایی که در سایت ایجاد می کنید معرف شرکت شما است.

ارائه اطلاعات درست و دقیق در محتوا

 بنابراین، مقاله‌ها و مطالب موجود در سایت شما روی دید مخاطبان نسبت به محصولات یا خدمات شما بسیار تاثیر می‌گذارد. هرچه اطلاعاتی که به کاربران ارائه می‌دهید درست و صحیح باشد اعتماد خوانندگان به سایت شما نیز بیشتر می‌شود و بالعکس.

هنگام تولید محتوای با کیفیت موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • در محتوای خود به سایت های باکیفیت و معتبر لینک دهید این کار موجب اعتماد بیشتر مخاطب به شما خواهد شد.
  • سعی کنید از محتوای خود به دیگر مقاله هایی که در سایت ایجاد کرده اید لینک دهید. با این کار به موتورهای جستجو کمک می کنید که راحت تر درک کنند محتوای شما در مورد چیست و چگونه باید طبقه بندی شود.

7- ایجاد محتوایی جذاب و گیرا

مخاطبان واقعی و متعهد شما، به هر کلمه ای که در محتوا می‌نویسید توجه می‌کنند و متن شما را دنبال می‌کنند. اما برای جذب چنین مخاطبان متعهدی باید محتوای باکیفیت و جذاب تولید کنید. این امر را فقط شما می‌توانید با آنچه که می‌نویسد رقم بزنید.

نکاتی در مورد نوشتن محتوایی جذاب و گیرا:

  •  از مخاطبان خود سوال کنید. در واقع قرار نیست یک محتوای ناقص منتشر کنید بلکه با پرسیدن سوالاتی در مورد موضوع مد نظر می‌توانید با نیاز و سلیقه مخاطبانتان آشنا شوید.
  • برای نوشته خود یک مقدمه زیبا و امیدوار کننده بنویسید. اگر محتوای شما ارزش خواندن داشته باشد مخاطب بعد از خواندن چند جمله اول تصمیم خواهد گرفت که ادامه پست شما را بخوانند یا نه. بنابراین نوشتن یک مقدمه جذاب و حرفه‌ ای می تواند روی مخاطب تأثیر مثبتی بگذارد.
  • می‌توانید در مقدمه خود از داستان استفاده کنید. زیرا بیان یک داستان در ارتباط با موضوع محتوا می تواند درک آن را برای مخاطب آسان تر کند.

8- اضافه کردن تصویر و ویدئو به محتوا

همانطور که می‌دانید روشهای یادگیری در هر فرد متفاوت است. بعضی از افراد با شنیدن مطلبی را یاد می‌گیرند و بعضی دیگر با دیدن یادگیری بهتری دارند.

اما نکته پر اهمیت این است که هیچ فردی وجود ندارد که به کمک ابزارهای دیداری چیزی را یاد نگیرد. استفاده از عکس‌ها، ویدئوها و نمودارها به شما در نشان دادن نقاط قوت آن به کاربر کمک خواهد کرد. 

محتواهای متنی خیلی مورد توجه کاربر قرار نمی‌گیرند و کمتر کسی آنها را میخواند ولی اضافه کردن تصویر و فیلم به محتوا موجب جذابیت محتوا می‌شود و کاربر علاقه بیشتری به خواندن آن پیدا خواهد کرد.

9- انتخاب مناسب کلمات کلیدی

اگر قصد تولید محتوای با کیفیت را دارید، باید کلمات کلیدی که کاربران در ارتباط با محتوای شما سرچ میکنند را بررسی کنید.

زیرا ممکن است هر فرد نسبت به تفکر و دانشی که دارد از کلمات خاصی در جستجوی خود استفاده کند و بدون شک تفکر و دانش افراد با یکدیگر متفاوت است. 

توجه داشته باشید تعداد کلمه های کلیدی داخل متن نباید بیش از اندازه باشد زیرا از طرف الگوریتم گوگل جریمه خواهید شد. تعداد کل کلمات کلیدی که در محتواهای خود به کار می برید باید 3 الی 4 درصد کل کلمات محتوا باشد.

10- محتوای کاربری و کوتاه

اکثر افراد بر این باورند محتوایی با کیفیت است که طولانی باشد. اما هیچ چیزی بهتر از یک محتوای کوتاه ولی مفید و ارزشمند نیست. بنابراین نیازی نیست که روی تعداد کلمات محتوای خود تمرکز کنید زیرا کیفیت و جذابیت محتوا از تعداد کلمات نوشته شده ارزش بیشتری دارد. در اکثر مواقع کوتاه نوشتن یک مقاله کار سخت تری است و زمان و دقت بیشتری را می طلبد.

11- به روز رسانی پیوسته محتوای وبلاگ و سایت

با راه اندازی یک سایت یا وبلاگ شما نسبت به مخاطبان و مشتریانتان متعهد می‌شوید. بنابراین بهتر است به طور پیوسته محتوای با کیفیت تولید کنید یا محتواهای قبلی خود را به روز رسانی نمایید. 

همانطور که می دانید با گذشت زمان خیلی از مطالب جدید تر و عناوین جدیدتر مطرح می شود که نیازی نیست برای هر کدام از این ها یک مقاله جدید ایجاد شود. بلکه کافی است این مطالب را در محتواهای مرتبط قبلی اضافه کنید. با این کار گوگل متوجه می شود که شما همواره محتواهای به روز در سایت تان قرار می دهید و محتواهای تان را آپدیت نگه می دارید. علاوه بر این، کاربران نیز شما را به عنوان یک سایت مرجع در حوزه مربوطه می شناسند و در تمامی موضوع ها برای مطالعه به سایت شما مراجعه می کنند.

بیش تر بخوانید:  چگونه یک محتوا را بازنویسی کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که یک سایت یا وبلاگ محتوایی دارید حتما باید برای آن برنامه تولید محتوای با کیفیت داشته باشید و به طور مرتب آن را به روز رسانی کنید. اکثر سایت های محتوایی معتبر و پربازدید به طور منظم به روز رسانی می‌شوند. همچنین سایت‌هایی که دارای پست‌های زیاد و جدید هستند روزانه بازدید کنندگان زیادی را به سمت خود جذب میکنند.

اما چگونه وبلاگ یا سایت شما به روز می‌شود؟ این بستگی به خود شما دارد هر فردی برای خود اولویت‌ها و منابع مختلفی برای به روزرسانی محتوا  دارد. به روز رسانی سایت یا وبلاگ باید حداقل هفته ای 2 بار انجام شود.

12- انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید انجام دهید، این است که محتوای خود را در شبکه های اجتماعی مختلف مانند ردیت، پینترست، لینکدین، توییتر و …. منتشر کنید. این کار باعث می شود افراد زیادی در حوزه کاری تان به محتوای شما دسترسی داشته باشند و بتوانند از آن استفاده کنند. شما می توانید این کار را در طول هفته و در شبکه های اجتماعی مختلف انجام دهید تا در بازه های زمانی مختلف و در شبکه های مختلف به اشتراک گذاشته شود.

13- نوشتن یک مقدمه قوی برای محتوا

در یک محتوای با کیفیت حتما یک مقدمه وجود دارد که بیان کننده موضوع مقاله است. شما باید تا جایی که امکان دارد این بخش را خوب و مناسب بنویسید چرا که اولین چیزی که کاربر می خواند همین مقدمه است و اگر برایش جذاب باشد به خواندن ادامه مقاله می رود. در غیر این صورت، محتوای شما را نمی خواند و خارج می شود. علاوه بر این، سعی کنید که در این محتوا به طور خلاصه چه عناوینی قرار است توضیح داده شود.

نتیجه گیری

تولید محتوای با کیفیت اصلا کار راحتی نیست. اما اگر با علاقه در مورد یک موضوع شروع به نوشتن کنید، برایتان آسان‌تر میشود. هرچه محتوای نوشته شده مفیدتر باشد، بیشتر توسط کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و در نهایت موجب افزایش ترافیک سایت و وبلاگ شما خواهد شد.

همچنین هرچه در مورد محتوای ارائه شده شما نظرات بیشتری داده شود موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که مقاله شما برای کاربر مفید و ارزشمند است و به طور منظم به روز میشود. بنابراین بهتر است اگر قصد انتشار محتوایی را دارید حتما به کیفیت آن توجه کنید.

در آخر اگر شماهم در این رابطه عامل مهم و قابل توجهی سراغ دارید که به بهبود کیفیت محتوا کمک می‌کند، لطفا در قسمت نظرات بیان بفرمایید.

Privacy Preference Center